A 10 kedvenc magyar szerzős lapozgatós könyvem

 

Régebben írtam egy olyan listát, amin a kedvenc Harcos Képzelet Könyveim szerepeltek. Ugyanakkor, akik ismerik a magyar szerzők lapozgatós könyveit, azért tudják, hogy a Harcos Képzelet sorozat messze nem a magyar játékkönyv-írás csúcsa. Különösen igaz ez az elmúlt 5 év ismeretében, amikor megszámlálhatatlan mennyiségű magyar szerzős mű jelent meg, köztük sok igen jó minőségű. Ezért úgy döntöttem, hogy mielőtt megírnám a Kritikám a Bíbor Úrnő Árulásáról, előtte elkészítem a TOP10-es listám a magyar szerzős könyvekről. A szabályok ezúttal a következők:

 

·       Csak olyan könyvet teszek a listára, aminek van hivatalos megjelenése, fizikai formában.

·      Nem kizárólag csak a klasszikus KJK-s szempontok alapján állítom össze a listámat, lesz olyan könyv, ami más miatt kerül be.

·   Nagyon kisgyermekeknek szóló könyvet nem teszek bele, mert azt gondolom, hogy ők egy nagyon speciális célközönség, így felnőttek ezt nehezebben tudják értékelni.

 

Nézzük, hogy mik kerültek fel a listámra!

 

10. A Baziliszkusz Árnyéka

 


A Halhatatlanok sorozat csak tavaly indult el, ám az egyik könyve, már most a listámra került, igaz, annak csak a legvégére. Kicsit egyébként ellentmondásos is a többi újhullámos magyar nyelvű kalandhoz képest, amit olvastam. Ugyanis a legtöbb esetén egy fantasztikusan jó történetet kaptunk, és ha volt velük kapcsolatban kritikám, az inkább, mint JÁTÉKkönyv volt, azt éreztem, hogy a kaland játék részéből nem sikerült kihozni a maximumot. Itt meg valahol ennek a fordítottját láttam: a történet egyáltalán nem hatott meg, de maguk a különböző feladatok sokkal inkább megmaradtak. Tetszett a gépezettel való játék, nagyon epikus volt a főellenséggel való küzdelem, és nagyon jó kis epizódszerű részek bújnak meg a kalandban. E mellett az is külön tetszett, hogy nem akar minket mindenáron kinyírni a könyv. Ezek így együtt nagyon pozitív benyomást tettek rám.

 

9. Cigánylabirintus

 


Vannak olyan könyvek, amik nem feltétlenül azért kerültek fel a listámra, mert akkora élvezet velük játszani, hanem, mert más aspektusból tartom őket igazán értéknek. Ilyen számomra ez a kaland is. Igazából játékkönyvként egyáltalán nem tartom jónak: nagyon sok a random kockadobás, ennek ellenére mégis szinte ugyanoda lyukadunk ki, és csak kevés olyan döntés van, ami tényleg érdemben befolyásolja a sorsunkat.

Ha viszont társadalmi görbe tükörként fogom fel, akkor fantasztikus a kaland. Eredeti, életszagú, és sajnos a néhány egyértelmű túlzás ellenére remekül írja le, hogy milyen lehetőségei vannak egy frissen gyermekotthonból kikerülő cigánygyereknek a fővárosban. A mókuskerék-harc a megélhetésért nagyon életszagú, ahogy az intolerancia is sok helyen megjelenik benne, ahogy az is, hogy hiába van meg bennünk a jó szándék, a társadalom egy része bizony előítéletes. Sima olvasmányként értékelve nekem az egyik kedvenc kalandom, ezért úgy éreztem, mindenképpen helye van a listámon!

 

8. Viharűzők


 

Ahogy mondtam, nem feltétlenül tartom a Harcos Képzelet sorozatot a játékkönyv-írás csúcsának, de ez nem jelenti azt, hogy néhány nem fog felkerülni a listámra (aki olvasta a legutóbbi cikkemet, az már azt is tudja ebből, hogy még mennyi). A Viharűzők nem tartalmaz semmi extrát, de az olvasása után az embernek nincs hiányérzete. A próbák valóban változatosak, sok a rejtvény, de van, amikor harcolni kell, máskor jó döntést hozni, megint máskor labirintusból kijutni. Közben sima és mágikus összecsapással egyaránt találkozhatunk, és az aranyainknak is van jelentősége. Végig izgalmas, kalandos, üresjáratok nélküli könyvről beszélünk, az ember-patkány nézetbeli különbség meg a mai napig benne lenne a TOP10 legviccesebb játékkönyv-pillanatom listájába, ha egyszer megcsinálnám. Ki tudja, lehet majd egyszer…

 

7. Égi Megbízás

 

Nagy Ádám könyveinél főleg mindig azt néztem, hogy mi az a plusz, amit az olvasó kap az eredeti műhöz képest a játék lehetőségén kívül. Ennél a kalandnál pedig nagyon sokat. A könyv picit vontatottan indul, de az újabb Színeknél – különösen azoknál, ami új az eredeti Ember Tragédiájához képest – nálam nagyon megérkezik a kaland. A vírus-dilemma erősen az elmúlt évek kérdéseit tette fel, a náci Németországban meg minden pillanatban ott érezzük a halál szelét. A mai stílusban megírt strófák is sokat hozzátesznek a kalandhoz, és nekem a végjáték is tetszik. Az egyik kedvenc kötetem a Kötelezők Újratöltve Sorozatból.

 

6. Nagy Testvér szeret téged

 


Biztos van bennem némi elfogultság, mert nekem is sok munkám van a kaland ellenőrzésében és több javaslatom is végül bekerült, de amikor a nyers példányát olvastam ennek a kalandnak, már akkor is nagyon szerettem. Ennél a kalandnál már nagyon összhangban van a történet és a játékélmény és mindkettő magas szintet képvisel. A Gondolatrendőrség alkalmazása nagyon jó alapötlet volt, ezáltal sokkal több döntésünknek van érdemi súlya – ami viszont nem az azonnali halál – mint a korábbi Kötelezők Újratöltve kalandnak, viszont itt is érezhető az elsőtől az utolsó pillanatig, hogy nem vagyunk biztonságban, senkiben sem bízhatunk meg. A játékélmény nekem az utolsó szakaszra romlott kissé le, de ez egy tudatos szerzői döntés volt a kilátástalanság érzékeltetésére, így ezt is el tudom fogadni. Gyerekeknek ne ez legyen az első könyv, de egyébként bárkinek merem ajánlani!

 

5. A végzet prófétái

 

A többi értékelésemhez képest ezt nehéz volt belőni, hogy hova is teszem, mert ezt annak idején csak a minikalandok szempontjai szerint értékeltem. Végül döntöttem, bár őszinte leszek, ezen a listán a 4-7. között hajszálak döntöttek, kb. bármelyiket bárhova tehettem volna. A Végzet Prófétái volt a Vindgardia-sorozat első kalandja és rögtön bele is vágott a közepébe! Nagyon tetszett az egész történet, az, hogy seregekkel harcolunk, hogy az elején a pénzünkkel határozzuk meg a csapatunk erejét, és az is egy kellemes felüdülés, hogy végre nem a világot kell megmenteni (alapból), hanem egy földhöz ragadtabb küldetésünk van. A 200 fejezetpont ellenére egy hosszú, átfogó kalandot kapunk (ami azonban egyáltalán nem könnyű), és van benne pár eléggé váratlan esemény (pl. az Ékköves kard mágiája a mai napig egy nem várt fordulat). Az a korábbi dicséretem kicsit „rosszul öregedett”, hogy örülök, hogy nem kockadobással kell meghatározni az értékeket, mert az elmúlt időben szinte minden magyar kalandkönyv ebbe az irányba ment el, de ettől függetlenül ez a kaland továbbra is a korábbi fényében tündököl.

 

4. Karavánkísérők

 

A Vindgardia-sorozat könyvei is szépen befértek egymás mellé. A Karavánkísérőkbe gyakorlatilag mindent megkapunk, amit a Végzet Prófétáiban, de annál még kicsit többet is. Maga a játék hosszabb, monumentálisabb, és a kísérőinknek is nagyobb szerepe van itt, elég csak Brutus Morc-ra, Dormindarra, vagy akár magára Morikra gondolni. Nagyon változatos a kaland az elejétől a végéig, rengeteg helyen járunk, különböző kihívásokat kell teljesíteni, és itt is van bőven váratlan fordulat. Nekem a végén volt 1-2 olyan szituáció és rész, ami annyira nem tetszett, amit sajnálok, mert ezek nélkül szinte tökéletes lett volna a játék. De így is remek.

 

3. Az Őserők Ura

 


Na, azt hiszem, ez az a rész, ahol sokan értetlenkednek, hogy ez a kaland nálam hogyan szerepelhet ennyire magas polcon. De szerintem egy mestermű. Sokszor teszem fel kérdésként, hogy vajon egy könyv a gyerekeknek készült-e vagy a felnőtteknek, illetve párszor megjegyeztem kritikában, hogy akkora kontraszt van egy könyvön belül, hogy ezt nem tudom eldönteni. Ez viszont az a kaland, amit úgy tudok gyerekeknek ajánlani, hogy egy pillanatig nem érzem azt, hogy felnőttként unalmas vagy gyenge lenne. Nagyon bejön, hogy a könyvben többen tanítanak minket, és van benne egy kis környezetvédelmi kampány is, ami szerintem tök jó dolog, hogy így próbálják érzékenyíteni a fiatalokat. A könyvben lévő gyík pedig egy egészségesen idegesítő és színes karakter. Szerethető kaland, nagyon.

 

2. Gyíkbőrben

 

Ezzel a kalanddal sem tudok teljesen elfogulatlan lenni, de ez az a könyv, amit amikor először olvastam (még a nyers verzióját), rögtön beleszerettem. A főszerepelő karaktere önmagában egy nóvum, egy olyan embert testesítünk meg, akiről nehéz eldönteni, hogy igazából jó vagy gonosz, nagyon összetett jellem, és pont emiatt a gyíkemberré változás – hogy egy az ő eddigi értékrendjét alapul véve alja lénnyé változik – egy nagyon érdekes szituációt hoz. És miközben az amúgy izgalmas kihívásokon megyünk keresztül, ez a kontraszt végig ott marad a játékban. Nagyon szeretem, amikor egy kaland el tudja gondolkodtatni a játékost, és igazából az a 3 könyv, ami a dobogóra került, ebben szerintem kiemelkedően jó. E mellett nagyon tetszett a könyv végkifejlete is, ami a konkrét helyzetben nagyon kreatív és váratlan fordulat volt.

 

1. A fenevad nyomában


 

Amikor a Gyíkbőrbent olvastam, azt mondtam, hogy ez az első olyan magyar könyv, ami nálam egy polcra kerül a Fenevad Nyomábannal. De azért amikor a kettőt összevetem, az apróságok azt mondatják velem, hogy azért az első helyen mégiscsak a régi klasszikus áll. A falukrimi az elejétől a végégig be tudja szippantani az embert. Nyomozás közben mindenki gyanús, de mégis meg kell bíznunk valakiben, aki megadja azt a tudást, ami kell, hogy az utolsó küzdelemben  életben maradjunk. De ha nem használjuk eléggé a fejünket, vagy nem vagyunk kellően körültekintőek, akkor sosem kapjuk meg tőle a várt tudást. Kemény harcok, taktika, óvatosság, nagyon jól kidolgozott karakterek jellemzik a könyvet, és egy olyan fordulat a végén, amire talán nem számítunk. A könyv kidolgozottságát dicséri, hogy újraolvasva annyi apró nyomot, utalást, és segítséget tartalmaz, ami első lejátszásra nem is feltűnő, másodjára meg már fogjuk a fejünket, hogy mennyire hasznos utalást kaptunk, amit nem veszünk észre. Csak ajánlani tudom!

 

Remélem, tetszett az elemzés, és igyekszem 1-2 napon belül visszatérni a Bíbor Úrnő Árulásával, amit már ennek a toplistának a tükrében is nézek. Addig is, ha van olyan kaland, ami nálad befért volna a listára, vagy ami semmiképpen ezek közül, írd meg nyugodtan!

 

Ha szeretnél értesülni az új cikkekről, csatlakozz a blog facebook-oldalához: https://www.facebook.com/velemenyes/

Megjegyzések

  1. Mannász Viktor2025. május 8. 16:17

    A bizonytalanság börtönébenről mi a véleményed? Nagyon régen, a megjelenése körül olvastam, szóval elég homályosak róla az emlékeim, de nálam szerepelne a top10-ben.

    VálaszTörlés
  2. Mannász Viktor2025. május 8. 16:20

    Ja, és persze köszönöm a megtisztelő helyezést. :)
    A három HK könyvről tervezel esetleg írni ismertetőt?

    VálaszTörlés
  3. Ezt a megjegyzést eltávolította a blog adminisztrátora.

    VálaszTörlés

Megjegyzés küldése

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

10 olyan lapozgatós könyv, ami sokkal jobb lett, mint amire az alaptörténete után vártam

Gondolataim a Horror-Cirkuszról